CMS (ang. Content Management System) to system zarządzania treściami, który pozwala na stworzenie strony WWW, w obrębie którego możliwe jest publikowanie artykułów. Wordpress jest najpopularniejszym dostępnym systemem zarządzania treścią – konkurować z nim może jedynie Joomla lub w znacznie mniejszym stopniu Drupal. Pomimo tego, że Wordpress posiada grono zagorzałych zwolenników, to jak każde inne oprogramowanie doczekał się również grupy osób, które widzą w nim znacznie więcej wad niż zalet. Oczywiście w praktyce wygląda to tak, że prawda leży zawsze gdzieś pośrodku, dlatego też Wordpress nie jest systemem idealnym, ale nie zasługuje również na miano najgorszego.
Z racji faktu, że system ten przynależy do Open Source (oprogramowań otwartych) najchętniej wybierany jest przez blogerów, którzy w sieci pragną jedynie stworzyć miejsce na dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na różne tematy. System ten jednak świetnie sprawdza się również w tworzeniu stron internetowych, które mają za zadanie wygenerować ruch i przeznaczone są również do celi marketingowych a przy zastosowaniu odpowiednich plug-inów również do pozycjonowania.
#1 Banalnie prosta obsługa
Główną i największą zaletą Wordpressa jest fakt, że jest on dziecinnie prosty w obsłudze. Właśnie dzięki temu zyskał tak wielką popularność wśród użytkowników na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że nawet osoby, które nie mają wielkiego obycia ze światem Internetu bez problemu będą w stanie napisać i opublikować post w tym CMSie. Przejrzysty layout sprawia, że wszystkie wtyczki i możliwości są dokładnie i jasno opisane, dlatego też zapomnieć możesz o konieczności uczenia się znaczników HTML!
#2 Dostępność wtyczek
Do najważniejszej wtyczki, która dostępna jest na Wordpressie zaliczamy wtyczkę SEO, dzięki której możemy w taki sposób zredagować nasz post, by był on ciekawy nie tylko dla czytelników, ale równie dobrze odebrany został przez algorytmy wyszukiwarki. Dzięki zaledwie kilku prostym ruchom jesteś w stanie stworzyć wysoko wypozycjonowany artykuł.
#3 Darmowe szablony
Wordpress jest niezwykle bogaty, jeśli chodzi o wybór darmowych templatek. Oczywiście mamy możliwość wybierać również wśród tych, za które należy zapłacić, ale na pewno wśród bezpłatnych również będziecie w stanie znaleźć coś idealnego!
Słowo wady jest tutaj mocno przesadzone ponieważ system Wordpress jest obecnie najbardziej nowoczesnym i największym systemem CMS, umożliwającym i ułatwiającym wiele działań, jednak ma on kilka niedogodności jakie postaramy się przedstawić
#1 Wprowadzenie modyfikacji wymaga specjalistycznej wiedzy
Wprowadzenie dużych zmian w skrypcie pod względem graficznym czy innym niestety wymaga znajomości specjalistycznych, informatycznych języków. Oznacza to, że osoby, które nie posiadają w tym zakresie żadnej wiedzy zmuszone są z korzystania z Wordpressa w gotowej formie lub zwrócenia się o pomoc do specjalistów zajmujących się profesjonalnym tworzeniem stron internetowych.
#2 Formatowanie grafik
Niestety w tej sytuacji również Wordpress nie ułatwia pracy użytkownikom. Aby odpowiednio sformatować grafikę należy się mocno postarać, aby wyglądała ona właśnie tak, jak tego oczekujemy, chociaż również w tym aspekcie wordpress oferuje wiele udogodniej. Niestety nie wszyscy użytkownicy potrafią skorzystać z tego featuru właściwie.
#3 Mnogość funkcji
Z jednej strony ogromna ilość dostępnych funkcji i wtyczek jest naprawdę niezwykle ważna, z drugiej zaś, w sytuacji, gdy z Wordpressem do czynienia mają osoby początkujące może się to skończyć tym, że zainstalowanych zostanie mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które jedynie spowolnią CMSa.
CMS Wordpress wciąż króluje wśród swojej dość licznej konkurencji. Świadczyć to może jedynie o tym, że faktycznie pomimo wad, które bezapelacyjnie posiada wciąż jest naprawdę przyjazny dla użytkownika.